Utval: | Heradsstyret |
---|---|
Dato: | 16.10.2019 16:00 - 18:55 |
Møtestad: | Osterøy rådhus - heradsstyresalen |
Status: | Møtet er ferdig protokollert |
Sakskart: | |
Møteprotokoll: |
Det var ikkje merknader til innkalling og saksliste
«Kommunestyrevalet 2019 vert godkjend slik det går fram av valstyret si møtebok frå 10.09.19.»
AVRØYSTING
Rådmannen sitt framlegg vart samrøystes vedteke.
AVRØYSTING
Rådmannen sitt framlegg vart samrøystes vedteke.
Heradsstyret har vald slike medlemmer og varamedlemmer i formannskapet for perioden 2019 - 2023:
Medlemmer: 1. Lars Fjeldstad, SP, 2. Hjalti H. Gislason, H, 3. Rita Tveiten, AP, 4. Johannes Myklebust Bysheim, AP, 5. Tone Mjelde, SV, 6. Turid B. Njåstad, SP. Varamedlemmer: 1. Berit Moslett Borge, H, 2. Jørgen Varden, AP, 3. Elin Hege Lona, SV, 4. Johannes Haugland, SP.
Medlemmer: 1. Ellinor Therese Birkeland, FRP, 2. Ragnar J. Tyssebotn, FRP. Varamedlemmer: 1. Henrik Øksnes, FRP, 2. Siren Tyssebotn, FRP, 3. Alf Terje Mortensen, FRP, 4. Sigmund Arve Faugstad, FRP.
Medlem: 1. Jarle Skeidsvoll, KRF. Varamedlemmer: 1. Kjersti Vevatne, V, 2. Trude Tomren, MDG, 3. Bjarte Aarland, KRF."
Johannes M. Bysheim, AP, bad om at valet vart halde som høvestalsval.
Ordføraren bad om innlevering av listeframlegg for val av formannskap.
Det vart levert inn slike listeframlegg for val av formannskap:
Frå Senterpartiet, Høgre, Arbeidarpartiet og Sosialistisk Venstreparti, Liste A:
1. Lars Fjeldstad, SP, 2. Hjalti Heimir Gislason, H, 3. Rita Tveiten, AP, 4. Johannes Bysheim, AP, 5. Tone Mjelde, SV, 6. Turid Njåstad, SP, 7. Berit Moslett Borge, H, 8. Jørgen Varden, AP, 9. Elin Hege Lona, SV, 10. Johannes Haugland, SP, 11. Ida Marie Tysse, H, 12. Alexander Thunestvedt, AP, 13. Synne Thunestvedt, SV, 14. Berit Ophus, SP, 15. Ole Marius Tysse, H, 16. Evy Bysheim Pedersen, AP, 17. Roy Jenssen, SV, Kjellaug Hartveit, SP
Frå Framstegspartiet, Liste B:
1. Ellinor Therese Birkeland, 2. Ragnar J. Tyssebotn, 3. Henrik Øksnes, 4. Siren Tyssebotn, 5. Alf T. Mortensen, 6. Sigmund A. Faugstad, 7. Kim Andre Hartveit
Frå Kristeleg Folkeparti, Venstre og Miljøpartiet dei Grøne, Liste C:
1. Jarle Skeidsvoll, KRF, 2. Kjersti Vevatne, V, 3. Trude Tomren, MDG, 4. Bjarte Aarland, KRF, 5. Kari L. Mjøs, KRF
Listene vart kopierte og delte ut.
Ordføraren gjorde slikt framlegg: Teljekorps: Sigmund Faugstad, FRP og Kari L. Mjøs, KRF.
AVRØYSTING
Liste A for SP, H, AP og SV - 15 røystesetlar
Liste B for FRP - 7 røystesetlar
Liste C for KRF, V og MDG - 5 røystesetlar
Valoppgjerd i samsvar med kommunelova § 7-6:
Delingstal | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
Liste A | 15 | 151 | 7,52 | 54 | 3,756 | 38 | 2,59 |
Liste B | 7 | 73 | 3,57 | 2,3 | 1,75 | 1,4 | 1.16 |
Liste C | 5 | 55 | 2,5 | 1.6 | 1.25 | 1 | 0,83 |
Liste A: Plass nr. 1, 2, 4, 6, 8 og 9
Liste B: Plass nr. 3 og 7
Liste C: Plass nr. 5
Kvar liste skal ha tildelt like mange varamedlemmer som medlemmer med tillegg av to.
Berre faste medlemmer i heradsstyret kan veljast som medlem/varamedlem i formannskapet, jfr. ny kommunelov § 5-6.
Formannskapet har etter dette slike medlemmer og varamedlemmer:
Felleslista for SP, H, AP og SV:
Medlemmer: 1. Lars Fjeldstad, SP, 2. Hjalti H. Gislason, H, 3. Rita Tveiten, AP, 4. Johannes Myklebust Bysheim, AP, 5. Tone Mjelde, SV, 6. Turid B. Njåstad, SP. Varamedlemmer: 1. Berit Moslett Borge, H, 2. Jørgen Varden, AP, 3. Elin Hege Lona, SV, 4. Johannes Haugland, SP.
FRP:
Medlemmer: 1. Ellinor Therese Birkeland, 2. Ragnar J. Tyssebotn. Varamedlemmer: 1. Henrik Øksnes, 2. Siren Tyssebotn, 3. Alf Terje Mortensen, 4. Sigmund Arve Faugstad.
Felleslista for KRF, V og MDG:
Medlem: 1. Jarle Skeidsvoll, KRF. Varamedlemmer: 1. Kjersti Vevatne, V, 2. Trude Tomren, MDG, 3. Bjarte Aarland, KRF
"Lars Fjeldstad, SP, vert vald som ordførar for perioden 2019 - 2023."
Johannes Bysheim, AP, gjorde framlegg om val av Lars Fjeldstad, SP som ordførar.
AVRØYSTING
Framlegget vart samrøystes vedteke.
"Hjalti Heimir Gislason, H, vert vald som varaordførar for perioden 2019 - 2023."
Tone Mjelde, SV, gjorde framlegg om val av Hjalti Heimir Gislason, H, som varaordførar.
Ragnar J. Tyssebotn, FRP, gjorde framlegg om val av Alf Terje Mortensen, FRP, som varaordførar.
Framlegget vart trekt før avrøysting.
AVRØYSTING
Tone Mjelde sitt framlegg vart samrøystes vedteke.
Val av kontrollutval for perioden 2019 - 2023:
"Medlem: Bjørn Kato Melchersen, leiar. Vara: 1. John Tysse.
Medlemmer: Margrethe Riple Ådland, nestleiar, Ole Johannes Mjøs, Jon Daltveit. Vara: 1. Roald Åge Kleppe, 2. Atle Eide, 3. Atle Solberg, 4. Anne-Mari Hannisdal, 5. Andrea Hartveit.
Medlem: Ann Christin Reigstad. Vara: 1. Morten Fotland, 2. Bente Dammen, 3. Ragnhild Balsvik."
Kjersti Vevatne, V gjorde framlegg om val av Ann Christin Reigstad som leiar.
Berit M. Borge, H, gjorde på vegner av H, SP, AP og SV slikt framlegg til val: "1. Margrethe Riple Ådland, AP, 2. Ole Johannes Mjøs, H, 3. Jon Daltveit, SP, 4. Roald Åge Kleppe, SV, 5. Atle Eide, AP, 6. Atle Solberg, H, 7. Anne-Mari Hannisdal, SP, 8. Andrea Hartveit, AP, 9. Birte Evensen, H, Grethe Holsen, SV
Alf T. Mortensen, FRP, gjorde slikt framlegg: "Medlem Bjørn Kato Melchersen, vara John Tysse. Leiar Bjørn Kato Melchersen. høvestalsval.
Ordføraren bad om innlevering av listeframlegg for val av kontrollutval.
Det vart levert inn slike listeframlegg for val av formannskap:
Frå Senterpartiet, Høgre, Arbeidarpartiet og Sosialistisk Venstreparti,
Liste A:
1. 1. Margrethe Riple Ådland, 2. Ole Johannes Mjøs, 3. Jon Daltveit, 4. Roald Åge Kleppe, 5. Atle Eide, 6. Atle Solberg, 7. Anne-Mari Hannisdal, 8. Andrea Hartveit, 9. Birte Evensen, 10. Grethe Holsen.
Frå Framstegspartiet,
Liste B:
1. Medlem Bjørn Kato Melchersen, vara John Tysse
Frå Kristeleg Folkeparti, Venstre og Miljøpartiet dei Grøne,
Liste C:
1. Ann Christin Reigstad, V, 2. Morten Fotland, 3. Bente Dammen, 4. Ragnhild Balsvik, 5. Bjørn Tore Sund, V, 6. Eivind Helland Marienborg.
Listene vart kopierte og delte ut.
Ordføraren gjorde slikt framlegg: Teljekorps: Ole Johannes Mjøs, H og Øyvind Litland, AP.
AVRØYSTING
Liste A - 15 røyster
Liste - 7 røyster
Liste C - 5 røyster
Valoppgjerd vart gjort i samsvar med ny kommunelov § 7-6:
Delingstal | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |
Liste A | 15 | 151 | 7,52 | 54 | 3,75 | 3 |
Liste B | 7 | 73 | 3,5 | 2,3 | 1,75 | 1,4 |
Liste C | 5 | 55 | 2,5 | 1.6 | 1.25 | 1 |
Liste A: Plass nr. 1, 2 og 4
Liste B: Plass nr. 3
Liste C: Plass nr. 5
------------------------------------------------
Det vart halde pause i drøftingane frå kl. 17.15 - kl. 17.25 med gruppemøte for H,SP,AP og SV.
-------------------------------------------------
Berit M. Borge, H, gjorde på vegner av H, SP, AP og SV slikt framlegg: "Leiar: støtte til framlegget om val av Bjørn Kato Melchersen, FRP. Nestleiar: Margrethe Riple Ådland, AP."
AVRØYSTING
Bjørn Kato Melchersen vart vald med 22 røyster (5SP,4H,4AP,2SV,7FRP) mot 5 røyster (1V,3KRF,1MDG) for Ann Christin Reigstad
Val av nestleiar
------------------------------------------------
Det vart halde pause i drøftingane frå kl. 17.25 - kl. 17.30 med gruppemøte for V.
-----------------------------------------------
Kjersti Vevatne, V, gjorde slikt framlegg: "Som nestleiar vert vald Ann Christin Reigstad".
AVRØYSTING
Margrethe Riple Ådland vart vald med 22 røyster (5SP,4AP,4H,2SV,7,FRP) mot 5 røyster (1V,3KRF,1MDG) for Ann Christin Reigstad.
----------------------------------------------
Kontrollutvalet for 2019 - 2023 har etter dette slik samansetjing:
Medlem: Bjørn Kato Melchersen, leiar. Vara: 1. John Tysse
Medlemmer: Margrethe Riple Ådland, nestleiar, Ole Johannes Mjøs, Jon Daltveit. Vara: 1. Roald Åge Kleppe, 2. Atle Eide, 3. Atle Solberg, 4. Anne-Mari Hannisdal, 5. Andrea Hartveit.
Medlem: Ann Christin Reigstad. Vara: 1. Morten Fotland, 2. Bente Dammen, 3. Ragnhild Balsvik.
Val av representantar til KS Vestland for perioden 2019 - 2023:
"Representant ordførar Lars Fjeldstad, SP. Vara: Ellinor Therese Birkeland, FRP. Representant varaordførar Hjalti Heimir Gislason, H. Vara: Jarle Skeidsvoll, KRF."
Alf T. Mortensen, FRP, gjorde slikt framlegg: "Ellinor Birkeland, FRP, vert vald som vara for ordførar."
Johannes Bysheim, AP, gjorde slikt framlegg: "Representant: ordførar - vara: Rita tveiten, AP, representant varaordførar - vara: Tone Mjelde, SV."
Johannes Bysheim, AP, trekte sitt framlegg på vararepresentantar.
Bjarte Aarland, KRF, gjorde slikt framlegg "Som vara for varaordførar - Jarle Skeidsvoll, KRF
AVRØYSTING
Ordførar og varaordførar - samrøystes valde
Vara for ordførar - Ellinor Therese Birkeland samrøystes
Vara for varaordførar - Jarle Skeidsvoll samrøystes
Medlemmer og varamedlemmer i administrasjonsutvalet 2019 - 2023:
Medlemmer: 1. Lars Fjeldstad, leiarSP, 2. Hjalti H. Gislason, H, nestleiar, 3. Rita Tveiten, AP, 4. Johannes Myklebust Bysheim, AP, 5. Tone Mjelde, SV, 6. Turid B. Njåstad, SP. Varamedlemmer: 1. Berit Borge, H, 2. Jørgen Varden, AP, 3. Elin Hege Lona, SV, 4. Johannes Haugland, SP
Medlemmer: 1. Ellinor Therese Birkeland, FRP, 2. Ragnar J. Tyssebotn, FRP. Varamedlemmer: 1. Henrik Øksnes, FRP, 2. Siren Tyssebotn, FRP, 3. Alf Terje Mortensen, FRP, 4. Sigmund Arve Faugstad, FRP.
Medlem: 1. Jarle Skeidsvoll, KRF. Varamedlemmer: 1. Kjersti Vevatne, V, 2. Trude Tomren, MDG, 3. Bjarte Aarland, KRF."
Ole Johannes Mjøs, H, gjorde på vegner av H, SP, AP og SV slikt framlegg: " Medlemmer og varamedlemmer i formannskapet vert valde som høvesvis medlemmer og varamedlemmer i administrasjonsutvalet."
AVRØYSTING
Framlegget vart samrøystes vedteke.
Heradsstyret har valde slike medlemmer og varamedlemmer i utvalet:
"Medlemmer:
Fellesliste frå SP, H, AP og SV:
Aksel Mjøs, H, leiar, Øyvind Litland, AP, nestleiar, Kjellaug Hartveit, SP. Varamedlemmer: Johannes Haugland, SP, Herdis Helle, AP, Ann-Christin Reime Fosse, H, Roy Jenssen, SV og Asgeir Presttun, SP.
Fellesliste frå KRF, V og MDG
Medlem: Marit Adelsten Jensen, MDG. Vara: Kari L. Mjøs, KRF, Johannes S. Mjelde, V og Silje M. Vevle, MDG.
FRP
Medlem: Alf Terje Mortensen. Vara: Ellinor Therese Birkeland, Ragnar J. Tyssebotn og Sigmund Arve Faugstad."
Johannes M. Bysheim, AP, gjorde slikt fellesframlegg om endring i utvalsreglementet, § 1: "Utvalet skal ha 5 medlemmer med varamedlemmer (fastsett i heradsstyret 16.10.19), alle valde av heradsstyret for 4 år."
-----------------------------------------------------
Det vart halde pause i drøftingane frå kl. 18.10 - kl. 18.15 med gruppemøte for FRP.
---------------------------------------------------
Det vart halde ny pause i drøftingane frå kl. 18.15 - kl. 18.25 med gruppemøte for FRP, V, MDG og KRF
--------------------------------------------------
AVRØYSTING - medlemstal
7 medlemmer - 12 røyster (7FRP,1V,1MDG,3KRF)
5 medlemmer - vedteke med 20 røyster (5SP,4AP,4H,2SV,1V,1MDG,3KRF) mot 7 røyster (7 FRP)
Val av medlemmer og varamedlemmer:
Ordføraren gjorde framlegg om å ha avtaleval. forslag om avtale - gruppeleiarane samlast for felles liste
--------------------------------------------------
Det vart halde pause i drøftingane med samling for gruppeleiarane for utarbeiding av felles liste.
-------------------------------------------------
Ordføraren gjorde slikt felles framlegg om val av medlemmer og varamedlemmer: "Medlemmer: Aksel Mjøs, H, Øyvind Litland, AP, Kjellaug Hartveit, SP. Varamedlemmer: Johannes Haugland, SP, Herdis Helle, AP, Ann-Christin Reime Fosse, H, Roy Jenssen, SV, Asgeir Presttun, SP, Arnstein Borge, AP og Ida Marie Tysse, H. Medlem: Alf Terje Mortensen, FRP Varamedlemmer: Ellinor Therese Birkeland, FRP, Ragnar J. Tyssebotn, FRP, Sigmund Faugstad, FRP, Kim Andre Hartveit, FRP og Siren Tyssebotn, FRP. Medlem: Marit Adelsten Jensen, MDG. Vara Kari L. Mjøs, KRF, Johannes S. Mjelde, V, Silje M. Vevle, MDG, Bjarte H. Aarland, KRF, Åshild Rød, V og Yngve B. Revheim, MDG.
AVRØYSTING
Framlegget vart samrøystes vedteke.
Val av leiar og nestleiar:
Johannes Bysheim, AP, gjorde framlegg om val av Aksel Mjøs, H som leiar og Øyvind Litland, AP, som nestleiar.
AVRØYSTING
Framlegget vart samrøystes vedteke.
-------------------------------------------------------
Ved avtaleval kan kvart parti eller gruppe som stiller liste få inntil to fleire varamedlemmer enn dei faste, jfr. ny kommunelov § 7-7, 1. ledd.
Plan- og kommunalteknisk utval har etter dette slik samansetjing:
Medlemmer:
Fellesliste frå SP, H, AP og SV:
Aksel Mjøs, H, leiar, Øyvind Litland, AP, nestleiar, Kjellaug Hartveit, SP. Varamedlemmer: Johannes Haugland, SP, Herdis Helle, AP, Ann-Christin Reime Fosse, H, Roy Jenssen, SV og Asgeir Presttun, SP.
Fellesliste frå KRF, V og MDG
Medlem: Marit Adelsten Jensen, MDG. Vara: Kari L. Mjøs, KRF, Johannes S. Mjelde, V og Silje M. Vevle, MDG.
FRP
Medlem: Alf Terje Mortensen. Vara: Ellinor Therese Birkeland, Ragnar J. Tyssebotn og Sigmund Arve Faugstad
Arbeidsutval for innstilling til heradsstyret i valsaker (tidlegare valnemnd):
"Medlemmer: Johannes Bysheim, AP, leiar, Jarle Skeidsvoll, nestleiar, Berit M. Borge, H, Ragnar J. Tyssebotn, FRP, Turid B. Njåstad, SP, Tone Mjelde, SV, Kjersti Vevatne, V, Trude Tomren, MDG."
Johannes M. Bysheim, AP, gjorde slikt framlegg: sitt framlegg: "Første setning i § 3 vert endra til:
Det enkelte parti eller gruppe sin representant i nemnda har mynde til å foreslå medlemmer/-varamedlemmer"
AVRØYSTING
Johannes M. Bysheim sitt framlegg - samrøystes vedteke
Alf T. Mortensen, FRP, gjorde slikt framlegg: "Medlem Ragnar Tyssebotn."
Johannes Bysheim, AP, gjorde slikt framlegg: "Gruppeleiarane i heradsstyret vert valde som medlemmer i utvalet."
AVRØYSTING
Framlegget vart samrøystes vedteke.
--------------------------------------
Turid B. Njåstad, SP, gjorde slikt framlegg: "Som leiar vert vald Johannes Bysheim, AP."
Kjersti Vevatne, V, gjorde slikt framlegg: "Som leiar vert vald Jarle Skeidsvoll, KRF."
AVRØYSTING
Johannes Bysheim vart vald med 15 røyster (5SP,4AP,4H,2SV) mot 12 røyster (3KRF,1V,1MDG,7FRP) for Jarle Skeidsvoll.
Nestleiar:
Jarle Skeidsvoll vart samrøystes vald.
Politikar | Parti | Medlemstype | E-Post |
---|---|---|---|
Lars Fjeldstad | Senterpartiet | Ordførar | lars.fjeldstad@osteroy.kommune.no |
Hjalti Heimir Gislason | Høgre | Varaordførar | hjalti.heimir@gmail.com |
Rita Aud Tveiten | Arbeidarpartiet | Medlem | rita@ritatveiten.no |
Øyvind Litland | Arbeidarpartiet | Medlem | oyvind.litland47@gmail.com |
Johannes Myklebust Bysheim | Arbeidarpartiet | Medlem | johannes.bysheim@outlook.com |
Jørgen Varden | Arbeidarpartiet | Medlem | jorgen.varden@gmail.com |
Ragnar Tyssebotn | Framstegspartiet | Medlem | rag-tys@online.no |
Kim Andre Hartveit | Framstegspartiet | Medlem | hartveit@hotmail.no |
Sigmund Arve Faugstad | Framstegspartiet | Medlem | sigmund52@hotmail.com |
Alf Terje Mortensen | Framstegspartiet | Medlem | alftmo@gmail.com |
Siren Tyssebotn | Framstegspartiet | Medlem | styssebotn@hotmail.com |
Henrik Øksnes | Framstegspartiet | Medlem | henrik.oksnes@fpu.no |
Ellinor Therese Birkeland | Framstegspartiet | Medlem | ellinor.therese.birkeland@gmail.com |
Aksel Mjøs | Høgre | Medlem | aksel@mjos.no |
Ole Johannes Mjøs | Høgre | Medlem | oj-mjoes@online.no |
Berit Moslett Borge | Høgre | Medlem | berit-moslett-borge@hotmail.com |
Bjarte Hammer Aarland | Kristeleg Folkeparti | Medlem | bjarte.aarland@gmail.com |
Jarle Skeidsvoll | Kristeleg Folkeparti | Medlem | jarle@skeidsvoll.no |
Kari Laurhammer Mjøs | Kristeleg Folkeparti | Medlem | kari@mjos.no |
Trude Tomren | Miljøpartiet Dei Grøne | Medlem | ttomren@hotmail.com |
Asgeir Presttun | Senterpartiet | Medlem | sauidn@hotmail.com |
Turid Bjørndal Njåstad | Senterpartiet | Medlem | turidbn@gmail.com |
Frode Flesland | Senterpartiet | Medlem | frodfle@online.no |
Johannes Haugland | Senterpartiet | Medlem | johannes.haugland@hotmail.com |
Tone Mjelde | Sosialistisk Venstreparti | Medlem | tone_mjelde_90@yahoo.no |
Elin Hege Brumer Bratvold Lona | Sosialistisk Venstreparti | Medlem | elinhege@gmail.com |
Kjersti Ingolvsdotter Vevatne | Venstre | Medlem | kjeve70@gmail.com |
Roy Håkon Jenssen | Sosialistisk Venstreparti | Varamedlem | rh.jenssen@gmail.com |
Bjørn Kato Melchersen (Ikke møtt) | Framstegspartiet | Medlem | melchersen@live.no |